Zpět na předchozí stránku

S prvním březnovým večerem se prostory cooltourní kavárny proměnily v taneční parket určený všem ogarům, kteří za zvuku lidových písní zatoužili roztočit sukně svých galánek. Folklórní tančírna věnovaná dvěma specifickým tancům - valaské neboli točené z Valašska a skočnějšímu lašskému zvrtku, přilákala více než dvě desítky tancechtivých účastníků.

Workshop věnovaný lidovým tancům ve mně vzbuzoval zvědavost už od samého prvopočátku. Osobně vztah k tanci mám, nicméně stejně tak jako mě minuly večerní hodiny tanečních, také lidovými tanci jsem byla až do této doby zcela „nepolíbena". Skoro se mi chtělo zpívat Madonnin hit „Like a Virgin", ale stačil mi předpoklad, že budu dostatečně „exotická" svými snaživými, leč ne zcela přesnými pohyby. Poutat na sebe pozornost ještě zpěvem písně z repertoáru tak trochu mimo mísu jsem už opravdu nehodlala. (O kvalitě mého zpěvu, kterou by mi mohl závidět leckterý lídr hvězdné pěchoty nejmenované pěvecké soutěže, třeba někdy příště.) Mou neblahou předtuchu ovšem definitivně potvrdily taneční vlohy mého tanečního partnera, který se po několika prvních krocích mimo rytmus projevil stejně talentovaně [čti: totálně beznadějně] jako já. A to se ten folklór zdál být takovým nevinným cupitáním...

Zpět ale k samotnému průběhu večera, kterým nás tentokráte v roli moderátora provedl Jonáš Vrchovský ze SLPT Hlubina. V první části tančírny si nás do parády vzali zkušení folkloristé Petr a Kristýna Mílkovi z Moravského folklorního souboru Ševčík. Ti nám na úvod řekli několik slov k původu a technice tance, který se zpravidla odehrává v 2/4 rytmu a má tři základní figury:
      - Předzpěv, kdy si dominantní tanečník potlesknutím přivolává vždy poslušnou a submisivní valašskou ženštinu,
      - víření, při kterém jsme měli nejvíce prostoru v páru projevit, co jsme se zvládli naučit,
      - a konečně hřeb tance – sólový projev partnera - kterým se muž snaží svou „vyvolenou" přesvědčit o svých kvalitách, které krouže okolo ní demonstruje různými skoky a poskoky.

Musím podotknout, že 80% zúčastněných evidentně již mělo s lidovými rytmy tu čest a ve většině sami působili v místních folklorních souborech. Některé z nich prozradila volba tematického úboru, ale každého z ostřílených folkloristů definitivně usvědčily taneční pohyby provedené s přesností a nonšalancí. No... to takovým „nepolíbeným dřevákům" na odvaze moc nepřidalo. Pravděpodobně i našim mentorům došlo, že se zbylými 20% přítomných bude o něco větší práce, než s dětmi, které učí lásce k folklornímu tanci v Moravském dětském folklorním souboru Holúbek. Svoje snahy ale nevzdávali, z tréninkového tempa srovnatelného s rychlostí šnečího závodníka nás nevytrhávali a trpělivě bděli nad našimi pokusy o technicky správné provedení jednotlivých kroků. Ruku k dílu ochotně přiložili také zkušenější účastníci tančírny, kteří možná „těch dvou případů" litovali, možná už se na ně nevydrželi dívat a rozhodli se v nás probudit folklorního ducha. I jim tak kromě přítomných lektorů vděčíme za to, že základ točené jsme do sebe výměnou za litry potu (a skoro i krve) nakonec vpravili. Děkujeme!

IMG 9024

Zkouška psychické i fyzické odolnosti nás ale teprve čekala. Přestože, jsme nečekali, jak moc nám dá nadcházející tanec z lašských kopců zabrat, po zkušenosti s jednoduše vyhlížející točenou jsme tušili, že to nebude jen tak. Po vzoru našich dědů a babiček, kteří také ještě před začátkem tancovačky rozproudili krev v žilách kalíškem do jedné (možná i do druhé) nohy, jsme se i my vydali občerstvit. Troufli jsme si ale jen na dvě deci bílého vína, přeci jen - čistá mysl je u „nepolíbených" základ.

Tanec s příhodným názvem zvrtek nás učilo duo otec – dcera z folklorního souboru Grunik Ostravice. Jde o tanec, který se stejně jako točená dělí do třech základních částí, ale je už na první pohled jiný. Zatímco první tanec působil odlehčeně a nechával větší prostor kreacím tanečního partnera, zvrtek byl rychlejší, zemitější, a protože lašské ženy si pravděpodobně oproti těm valašským uměly dupnout, také prostor pro projev obou partnerů byl vyváženější. Nejzásadnější pro lajka je ovšem fakt, že zvrtek byl mnohem složitější! Hluboce se stydím, ale i přes obrovskou snahu a trpělivost lektorů i našemu zoufalství přihlížejících párů, jsme toto zkrátka nedali. Nicméně, máme motivaci, už teď trénujeme a příště si na nás ani složitější zvrtkové figury nepřijdou!

IMG 9004

Co dodat na závěr k historicky první folklorní tančírně na půdě multižánrového centra Cooltour? Nenechte se oklamat tím, že se lidový tanec může zdát na první pohled snadný. Takový totiž opravdu není. Zároveň se ovšem tímto faktem nenechte ani odradit. Přiučíte se něčemu novému, vyplavíte endorfiny, poznáte nové inspirativní lidi. Možná v sobě odhalíte skrytou vášeň pro folklor. Především si ale v přátelské atmosféře, při sklence dobrého vína na vlastní kůži vyzkoušíte, jak se za doprovodu cimbálovky bavili naši prarodičové – a že to žádná nuda nebyla!
Příští folklorní tančírna se chystá už na.... Na programu tentokrát bude..., které vás přijedou naučit.... Ze soboru.... Tak opraš kroj, nalešti botky, nalaď se na vlnu lidovek a nezapomeň dorazit i ty!

cooltour        mk         moap


Další partneři