top of page
JIŘÍ ŠIMEK – PETER ŠAVEL
DEBATA
"WHOMAN: Mohou se i muži stát lidmi?"

STŘEDA 20. 3.
19:00

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Být nebo nebýt mužem ve 21. století? A co „být mužem“ vlastně znamená? 

 

Ve spolupráci s CENTRUM PANT vás zveme na diskuzi, během které se tvůrci a interpreti představení „WHOMAN“ pokusí odkrýt problematiku tématu mužství, rovnosti a toxické maskulinity v současné společnosti. 

 

Do tohoto křehkého tématu se ponoříme společně se performerem Jiřím Šimkem ze souboru Ufftenživot, který ve své tvorbě rád zdůrazňuje aktuální témata a otevírá prostor pro dialog s divákem. Jeho partnerem v představení i v diskusi bude Peter Šavel - tanečník a performer žijící a tvořící na Slovensku a v Belgii. Během debaty spolu s tvůrci probereme, co mužům dává a bere tradiční role, kterou jim společnost přisuzuje, a jak můžeme společně pracovat na budování spravedlivějšího světa, ve kterém má každý možnost vyjádřit svou vlastní individualitu beze strachu.

Debatou vás provede Anna Bangoura. Vstupenky na pohybové představení na totožné téma "WHOMAN", které proběhne ve čtvrtek 21. března v Komorní scéně Aréna, můžete zakoupit zde.   

IMG_0026.jpg

“Zkoumáme stereotypy, normy a očekávání, které jsme se naučili, které jsme si nechali vnutit, které jsme si vytvořili, které jsme si zautomatizovali a snažíme se je odlupovat. Hledáme, jak toto “odlupování” zpracovat jevištně. Ptáme se, jak komunikovat, abychom nikomu nic nevnucovali, ale zároveň dokázali vyjádřit to, co cítíme.

 

Svět kolem nás je takový, jaký si ho uděláme. Jsme za něj zodpovědní. Hledáme na jevišti svět, v němž by měly/i být vidět všechny/všichni takové/takoví,  jaké/jací jsou i s jejich emocemi.”

Jiří Šimek, Peter Šavel a Marta Ljubková

Vše začalo četbou knihy Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men od autorky Criado Perez a pokračovalo knihou The will to change - men, maskulinity and love od Bell Hooks. Dva roky se autoři inscenace "Whoman" zabývali nejrůznějšími tématy, která byla ve společnosti po covidu aktuální - uspořádání světa s ohledem na „menší a slabé“, současná komunikace a její způsoby, představa o ideálu muže, svět jako místo, které je utvořeno jen pro některé z nás, emoční vyspělost a další. 

 

V průběhu celého procesu se budoucí inscenace neustále vyvíjela, protože se neustále vršily další a další podněty jako například mocenské kauzy na vysokých školách či zveřejněné případy zneužívání.

 

Co zůstávalo byl název a touha najít tvar, který bude nejlépe vypovídat o tom, o čem se často mlčí, protože je to považováno za trapné. O křehkosti, na niž mají právo i muži. Ti ovšem tvoří menšinu divadelního publika. Takže pokud nejste muži a dočetli jste až sem, zamyslete se prosím nad tím, který muž z vašeho okolí by potřeboval trochu křehkosti, a vezměte ho s sebou na diskuzi či do divadla! 

Prozkoumejte také web projektu www.whoman.cz,
který je mapou a záznamem vzniku celého procesu.

FOTOGALERIE Z INSCENACE "WHOMAN"

bottom of page