Jak vypadá setkání soudobé vážné hudby a současného tance? Jakým způsobem lze propojit svět hudebníků a tanečníků tak, aby vzniklo něco nového, inovativního a autentického? Pomocí zvuků rozmanitosti, neboli Sounds of Diversity!
V MOVE Ostrava jsme hrdí na to, že nás Tvůrčí centrum Ostrava přizvalo ke spolupráci a stali jsme se partnerem druhého ročníku tohoto mezinárodního projektu propojujícího skladatele, hudebníky a tanečníky ze čtyř zemí Visegrádu. Společně jsme ukázali hudbu a tanec jako most mezi uměleckými žánry, kulturami i publiky.
Sounds of Diversity spojilo soudobou hudbu a současný tanec v hudebně-pohybový komponovaný program, který vznikl v úzké spolupráci mezi skladateli, tanečníky, hudebníky a lightdesignerem. Hudba zde není pouze kulisou pohybu, stejně jako tanec není pouhou vizualizací zvuků – místo toho v sálech dochází k opravdovému dialogu mezi tělem, zvukem a prostorem.

Letošní edice na téma well-being předstaila čtyři premiéry děl Przemysława Schellera (PL), Petry Šuško (CZ), Viktora Molnára (HU) a Mateje Slobody (SK) a pohybovou koncepci, založenou na instantní kompozici, kterou vytvořila na míru uvedeným skladbám Jana Ryšlavá společně s režisérem Martinem Modrým.
„Tanečníci Jana Ryšlavá, Lucia Bielik, Radoslav Piovarči i light design Piotra Ceglarka byli pojítkem mezi všemi událostmi. Tvořili červenou nit, s hudebními událostmi buď splynuli, nebo vytvářeli kontrasty, další plány, z tanečníků reagovali buď všichni, nebo sólisté, vznikalo zvláštní napětí mezi všemi složkami, které působilo velmi dobře a vytvořilo z projektu skutečně multimediální dílo, kdy jedna složka bez druhé je neoddělitelná a působí jen v součinnosti všech." (Projekt Sounds of Diversity přinesl multisenzorický zážitek, www.operaplus.cz)
Úspěch koncertů v Ostravě a Katovicích
Letošní ročník jsme zahájili v Ostravě a Katovicích, kde v na počátku března proběhly dva intenzivních a hluboce emotivní večery. Premiéra se odehrála v Koncertním sále Fakulty umění Ostravské univerzity v podvečer 5. března a o den později se hudba šestnáctičlenného Sounds of Diversity Ansámblu rozezněla Koncertním sál katovické hudební akademie. Atmosféra byla po oba večery elektrizující a síla přítomného okamžiku, ve kterém se propojovala energie jeviště a publika, byla téměř hmatatelná.
V obou městech reagovali diváci s nadšením, otevřeností a ochotou nechat se vtáhnout do experimentálního uměleckého dialogu. Recenze oceňovaly nejen technickou preciznost a uměleckou invenci, ale také emocionální sílu, která z programu sálala.
„Milovníci soudobé vážné hudby se mohli dostat do kontaktu se současným tancem, zatímco ti, kteří přišli za tancem, se seznámili s díly současných skladatelů. A všichni společně mohli strávit hodinu a půl oné velmi intenzivní přítomnosti, kdy se energie sdílená mezi jevištěm a hledištěm dá téměř nahmatat.“ (Tak trochu jiné wellness. Ohlédnutí za druhým ročníkem projektu Sounds of Diversity, www.ostravan.cz)
Na podzim pokračujeme v Žilině a Budapešti
Celý tvůrčí tým je nadšený, že úspěch prvních koncertů potvrzuje, že koncept Sounds of Diversity funguje – a že současná hudba i tanec mají sílu překračovat hranice a oslovovat publikum napříč Evropou. Nejen proto dvěma reprízami rozhodně nekončíme a na podzim se Zvuky rozmanitosti vydáme do Žiliny a Budapešti, kde budeme v této mezižánrové a mezinárodní spolupráci pokračovat.
Děkujeme všem, kdo byli součástí této cesty – a těšíme se na další pokračování!
"This year’s edition carries the subtitle Wellbeing, symbolizing not only the harmonious integration of all artistic components but also an approach to creation in which artists are not merely passive performers but active creators, capable of responding to the moment and transforming stimuli into something unique. This philosophy was evident in every element and moment of the evening – in this synergy, art became a medium for discovering new perspectives and finding inner balance, which is essential for harmonious coexistence in today’s fragmented world." (Sounds of Diversity. Sjednocení hudby, tance a světla v duchu wellbeingu, www.klasikaplus.cz)
FOTO: Kamil Hauptmann

Comments